Balyoz davası, Ergenekon davaları arasında en önemlisi, çünkü bu davada doğrudan bir darbe teşebbüsü yargılanıyor. Hakkında en az tartışma yaratan darbe davası yine Balyoz'du. Ta ki dava başlayana, Çetin Doğan'ın ailesi ve avukatlarının kampanyası başlayana dek. Doğan ve Doğuş Holding medyasının desteğiyle yürütülen kampanyayla Balyoz darbe planı diye bir şey olmadığına, Çetin Doğan ve darbeye imza atmış 195 darbeci subayın suçsuz olduğuna inanmamız isteniyor.

Ergenekon davasında yargılanan tüm sanıklar Ergenekon diye bir şeyin olmadığını ileri sürüyor. Çetin Doğan, ilk günden itibaren Balyoz'un bir kurgu, bir "harp oyunu" olduğunu söylüyordu. Ailesi de Çetin Doğan'ın ses kayıtlarının bir kurgu, davanın delillerinin bir bölümünün sahte olduğunu ileri sürüyor. Buna karşılık Balyoz darbe planının bir kurgu olduğuna kimse inanmadı.

Ordunun 12 Eylül tipi bir darbe girişiminde bulunduğuna şaşıran olmadı. Darbecilerin darbe ortamı yaratmak için camileri bombalamayı, kendi savaş uçaklarını düşürmeyi ve Yunanistan'la savaş çıkarmayı planladığı haberi kimseyi şaşırtmadı. Balyoz darbesine direnenleri "statlara kapatın", "tepin" sözlerinin ne anlama geldiğini halk çok iyi biliyordu. 27 Mayıs'ı, 12 Mart'ı, 12 Eylül'ü, 28 Şubat'ın yaşandığı Türkiye'de darbeler geleneği, 2001'den bu yana AKP'yi devirmek için yapılan sayısız girişimini bilen ve yaşayanlar Balyoz darbe planı ortaya çıkınca şaşırmadı, öfkelendi.

Balyoz davası diğer Ergenekon davaları gibi engellenmek isteniyor, ancak cunta bu davayı durdurmak için ekstra çaba harcıyor. Çünkü Balyoz sanıkları cuntanın asıl gücünü oluşturuyor. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde 303 general bulunuyor. Bunlar 29'u Balyoz darbe planı iddianamesinde şüpheli olarak yer alıyor. Yani her 10 generalden biri şüpheli. Generalleri albaylar ve yarbaylar izliyor. 195 sanığın emekli olan azınlığı dışında sadece 3 komutana dokunuldu. Hükümet 3 darbeci generali açığa aldı, ama 26 general hala görevde.

Ergenekon davalarının tümüne bakıldığında ordunun ekonomik ve hukuksal, CHP ve MHP'nin politik olarak destek verdiği darbecilerin direnişte olduğu görülüyor.

Darbe suçu cezasız kaldıkça, halka karşı suç işleyenler özgür oldukça, Ergenekon soruşturmalarının kaderi siyasi güç dengelerine bırakıldıkça Ergenekoncuların kurtulma umudu büyüyor. Bu davayı bu noktaya kadar ilerleten halktı. Balyoz darbe planı davası Darbelere Karşı 70 Milyon Adım Koalisyonu aktivistlerinin suç duyurusu ile başladı. On binlerce insanın katıldığı yürüyüşler ve darbe karşıtı kampanyalar sonucu darbecilere ilk kez dokunuldu. Şimdi yeniden harekete geçme zamanı, davaların kaderi darbe karşıtlarının elinde.


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası