“Terörle mücadele siyasetle müzakere” diyen AKP hükümeti, muhatabının İmralı ya da Kandil değil BDP olduğunu söylüyor. BDP de müzakereye hazır olduğunu açıkladı. Akan kanın durması için derhal müzakereler başlamalı. Hükümet meclisteki muhatabıyla görüşmeli. Ancak devlet tarafından 1996’dan bu yana asıl muhatap olduğu kabul edilen PKK lideri Abdullah Öcalan müzakerenin bir tarafı olmadan Türkiye’nin en büyük sorununun çözümü çok zor.

Geçtiğimiz ay boyunca hükümet üyeleriyle BDP arasında çeşitli görüşmelerin yapıldığı da medyaya sızdırıldı.

 

2 milyon 700 bin Kürdün oyunu almış BDP 4. büyük siyasi güç. Kürt illerine bakıldığında ise AKP’yi geride bırakan asıl güç. BDP’yi muhatap kabul ettiğini söyleyen hükümetin 2009’dan bu yana yaptığı “KCK operasyonları” sonucu 6300 BDP üyesi tutuklu. Tutuklu BDP’lilerin arasında 6 milletvekili, çok sayıda belediye başkanı ve belediye meclisi üyesi ile partinin yönetici kadroları bulunuyor. “Siyasetle müzakere” diyen Erdoğan ve AKP, ilk iş olarak silahsız yasal siyaset yapan BDP’lileri serbest bırakmalı.

Kürt sorununun iki temel noktasından biri Kürtçe eğitim ise diğeri Öcalan’ın konumu. Devlet, hükümet, savaş yanlısı meclis çoğunluğu ona “teröristbaşı” dese de Öcalan milyonlarca Kürdün lideri. PKK’nin kalıcı olarak silah bırakması için Öcalan’ın barış sürecine katkısı sağlanmalı. Bu toplumsal gerginliği artırmaz aksine düşürür.

 

Tükürükle yok etmek

30 yıldır gazete okuyan TV izleyen herkes PKK’nin devlet tarafından yakında yok edileceğini, “teröristlerin” tankla, topla, tüfekle bombayla imha edileceğini sık sık duymuştur. Yeni bir “açılım” yapan İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin PKK’yi tükürükle yok edeceklerini açıkladı. Herkes barışı beklerken tükürükle yok etmekten bahseden İdris Naim şahin istifa etmelidir. Barış için bu şart.


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası